În ultimii ani, Primăria Municipiului Bacău a fost vizată de mai multe anchete penale instrumentate de DNA sau alte parchete, în special pe zona proiectelor cu finanțare europeană. Cele mai cunoscute cazuri sunt cele legate de parcările pentru biciclete sau de implementarea unor investiții din zona mobilității urbane, unde procurorii au reclamat plăți pentru lucrări nefinalizate sau neconforme.
Datele oficiale arată că municipiul s-a constituit parte civilă în nu mai puțin de 7 dosare aflate pe rolul instanțelor, încercând să recupereze prejudiciile stabilite de anchetatori. Valoarea totală a sumelor se ridică la aproximativ 9,2 milioane lei, adică peste 1,8 milioane euro, bani care, în unele cazuri, au fost deja suportați din bugetul local după declararea cheltuielilor ca neeligibile.
Potrivit răspunsului transmis de Primăria Bacău, lista dosarelor și a prejudiciilor este următoarea:
- dosarul 3390/110/2024 – 33.000 lei
- dosarul 3482/110/2024 – 1.320 lei
- dosarul 3526/110/2024 – 645.735,98 lei
- dosarul 35/32/2025 – 119.000 lei
- dosarul 4527/110/2025 – 297.489 lei – detalii AICI
- dosarul 4530/110/2025 – 6.695.838,12 lei – detalii AICI
- dosarul 267/110/2026 – 1.419.028,56 lei – detalii AICI
- dosarul 823/110/2026/a1 – detalii AICI – in acest moment nu se cunoaste prejudiciul.
În total, aceste sume indică un impact financiar semnificativ asupra bugetului municipiului, în contextul în care unele proiecte au fost finanțate din fonduri europene, iar neregulile constatate au dus la pierderea finanțărilor și acoperirea cheltuielilor din bani publici.
Reprezentanții municipalității mai precizează că, în prezent, 7 angajați ai Primăriei Bacău sunt suspendați din funcție ca urmare a implicării în dosare instrumentate de DNA sau alte parchete.


felicitari si la multi ani !ai distrus bacaul stimabile!
4 dosare pt un angajat pe functie ?
si o sa mai fie,proiectele sunt blocate si furate mule
Stați liniștiți și alți primari sau angajați ai primăriei sau consiliului județean au avut”dosare”și sunt bine mersi!
felicitari pt tot ce faceti si cum ati distrus bacaul!!