Victorie de palmares pentru Stiinta Bacau in grupele Cupei EHF. Trupa lui Eliodor Voica a ratata calificarea

0

Ştiinţa Bacău a ratat calificarea în grupele Cupei EHF, după ce a fost eliminată de formaţia suedeză IFK Kristianstad. Trupa lui Eliodor Voica a câştigat azi manşa secundă, scor 27-23, dar a fost doar o victorie de palmares, în condiţiile în care manşa tur a pierdut-o la 15 goluri (25-30). Calificarea nordicilor nu a fost pusă în pericol în niciun moment în România. Diferenţa maximă la care a ajuns Ştiinţa a fost de şapte goluri, imediat după pauză (17-10) şi în minutul 53 (scor 26-19). Cel mai bună marcator al băcăuanilor a fost Da Silva, cu 10 goluri. În condiţiile în care a ieşit din Europa, Ştiinţei i-au mai rămas două obiective în acest sezon, ambele pe plan intern, Cupa României şi campionatul.

România ar putea avea totuşi o reprezentantă în grupele Cupei EHF, pe HCM Constanţa. Campioana României joacă mâine, ora 18:00, returul cu Mors-Thy Handbold, pe teren propriu. Marinarii pleacă în avantaj, cu 27-26, scor înregistrat în tur.

Sursa: prosport.ro

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News