Victorie de palmares pentru Stiinta Bacau in grupele Cupei EHF. Trupa lui Eliodor Voica a ratata calificarea

Ştiinţa Bacău a ratat calificarea în grupele Cupei EHF, după ce a fost eliminată de formaţia suedeză IFK Kristianstad. Trupa lui Eliodor Voica a câştigat azi manşa secundă, scor 27-23, dar a fost doar o victorie de palmares, în condiţiile în care manşa tur a pierdut-o la 15 goluri (25-30). Calificarea nordicilor nu a fost pusă în pericol în niciun moment în România. Diferenţa maximă la care a ajuns Ştiinţa a fost de şapte goluri, imediat după pauză (17-10) şi în minutul 53 (scor 26-19). Cel mai bună marcator al băcăuanilor a fost Da Silva, cu 10 goluri. În condiţiile în care a ieşit din Europa, Ştiinţei i-au mai rămas două obiective în acest sezon, ambele pe plan intern, Cupa României şi campionatul.

România ar putea avea totuşi o reprezentantă în grupele Cupei EHF, pe HCM Constanţa. Campioana României joacă mâine, ora 18:00, returul cu Mors-Thy Handbold, pe teren propriu. Marinarii pleacă în avantaj, cu 27-26, scor înregistrat în tur.

Sursa: prosport.ro

Fiti la curent cu ultimele stiri din judetul Bacau. Urmariti-ne si pe Google News
Articolul precedentO femeie de 31 de ani cautata in Italia pentru frauda cu carduri, arestata de politistii bacauani
Articolul urmatorCum au hotărât românii Unirea de la Alba Iulia, la 1 Decembrie 1918. Momentele cheie ale Marii Adunări Naţionale