Un conducător auto a fost sancționat vineri seară, 20 februarie, după ce a fost surprins circulând cu 173 km/h în localitatea Negoiești, județul Bacău, unde limita legală este de 50 km/h.
Potrivit informațiilor publicate pe pagina de Facebook „Atenție Poliția Bacău”, polițiștii au reținut permisul de conducere pentru o perioadă de 120 de zile. Mesajul postat online precizează că șoferul „se pregătea să decoleze”, aluzie la viteza extrem de mare înregistrată de aparatul radar.
Depășirea limitei legale cu peste 120 km/h în localitate reprezintă una dintre cele mai grave abateri rutiere și atrage suspendarea dreptului de a conduce, pentru 4 luni, conform legislației în vigoare.


