Stiinta Bacau a urcat pe locul al treilea, dupa ce i-a zdrobit pe bucurestenii de la Dinamo

0

Știința Bacău a urcat pe locul al treilea în Liga Națională de handbal masculin, după ce a câștigat duelul pentru podium cu bucureștenii de la Dinamo, scor 35-21 în etapa a 10-a.

Înaintea acestei întâlniri, dinamoviștii aveau un punct avans în fața echipei moldave. Însuflețiți de avantajul moral pe care îl aveau, oaspeţii au început mai bine meciul, iar în minutul 9 aveau două goluri, avans 3-5. Eliodor Voica, antrenorul Ştiinţei, cere time-out şi imediat jocul handbaliştilor din Bacău începe să se schimbe. Cu un portar inspirat, Shota Tevzadze şi coordonatorul Cristian Fenici marcând la fiecare şut, băcăuanii intră în avantaj la pauză 16-12.

În partea a doua a întâlnirii, dinamoviştilor nu le mai iese nimic și înscriu de doar două ori în 16 minute, în timp ce echipa gazdă marchează pe bandă rulantă cu aproape toţi jucătorii, având ajutor şi din partea portarilor Răducu Tamaş şi Ștefan Grigoraş.

Finalul este încins, cu multe eliminări de ambele părţi, dar gazdele îşi măresc avantajul profitând de fiecare greşeală a adversarilor, care nu se mai regăsesc deloc pe teren. Scor final 35-21 pentru Ştiinţa Bacău, care, cu această victorie, urcă pe treapta a treia a podiumului, înaintea dinamoviştilor, care înregistrează a doua înfrângere din acest sezon.

De la gazde, cele mai multe goluri au fost înscrise de Marius Bondar (6), Martin Johanson şi Ionuţ Ramba (câte 5), Fenici şi Da Silva (câte 4), în timp ce, de la bucureşteni, Băluţ a înscris de 4 ori, iar Răzvan Răpciugă, Liviu Mironescu şi Florin Nicolae au marcat câte 3 goluri.

Sursa: digisport.ro

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News