Stiinta Bacau a pierdut in fata turcilor de la Besiktas

0

Stiinta Bacau a fost invinsa sambata, in deplasare, de formatia turca Beşiktaş JK, scor 25-23 (15-10), în cea de-a patra etapă din grupa D a Cupei EHF. Stiinta Bacau ramane cu 2 puncte in grupa D, ocupand locul al 3-lea.

În prima etapă, formaţia antrenată de Eliodor Voica a cedat, pe teren propriu, în faţa francezilor de la HBC Nantes, cu 18-21, în cea de-a doua a pierdut, în deplasare, cu SC Magdeburg, scor 25-33, pentru ca în cea de-a treia să obţină prima victorie, 26-24, cu Beşiktaş.

Stiinta Bacau va avea în continuare următorul program în grupa D: HBC Nantes – Știința MD Bacău (17 martie) şi Știința MD Bacău – SC Magdeburg (24 martie). Primele două clasate din fiecare dintre cele patru grupe vor obţine calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF, fază ale cărei partide sunt eliminatorii şi se vor juca în 20-21, respectiv 27-28 aprilie.

Turneul Final Four va fi găzduit de HBC Nantes, adversara din grupa D a Ştiinţei Bacău. Dacă francezii vor încheia grupa D pe primul loc sau pe unul dintre cele mai bune trei locuri secunde din grupe, vor obţine calificarea direct în Final Four, caz în care în sferturi se vor califica doar câştigătoarele grupelor şi încă două echipe de pe locul secund, cu cea mai bună linie de clasament.

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News