Romania s-a calificat la EURO 2024, dupa 8 ani (VIDEO)

0

România a obținut o victorie crucială împotriva Israelului în preliminariile Euro 2024, cu scorul de 2-1, asigurându-și astfel locul la Campionatul European din 2024. A fost o revenire spectaculoasă după ce au primit un gol în minutul 2, George Pușcaș egaland în minutul 10, iar Ianis Hagi marcând golul decisiv în minutul 63. Cu această performanță, România se califică pentru prima dată la un campionat european după 8 ani.

Meciul tensionat, disputat la Puskás Akadémia Pancho Aréna din Felcsút (Ungaria), a fost urmărit de aproximativ 600 de suporteri tricolori. Cu o echipă condusă de antrenorul Edi Iordănescu, România a avut o evoluție remarcabilă, în ciuda eliminării lui Valentin Mihăilă în minutul 74.

Componența echipei a fost: H. Moldovan – Raţiu, A. Burcă, Drăguşin, Bancu – R. Marin (Cicâldău 87), Screciu (M. Marin 77) – I. Hagi (Fl. Coman 65), Stanciu (Ad. Rus 87), Drăguş (Mihăilă 65) – G. Puşcaş.

Următorul și ultimul meci din etapa de calificări va avea loc pe 21 noiembrie împotriva Elveției, la București, pe Arena Națională. Chiar și cu un rezultat de egalitate, echipa lui Edi Iordănescu va termina grupa pe primul loc. Atât România, cât și Elveția, sunt deja calificate la turneul european din Germania, marcând a șasea participare a echipei naționale la un campionat european.

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News