
Organizația PSD Bacău s-a reunit vineri, la Onești, într-o ședință extraordinară, în care a votat în unanimitate pentru susținerea moțiunii „Uniți pentru români. Puternici, doar împreună!” a viitorului președinte al PSD, Sorin Grindeanu. Evenimentul, desfășurat simultan cu conferința județeană a PSD Timiș, a prilejuit o prezentare a direcțiilor politice propuse de noua echipă de conducere a partidului. Europarlamentarul Dragoș Benea, președinte al PSD Bacău, a anunțat că va face parte din echipa de conducere națională, în calitate de vicepreședinte regional, după ce a primit votul unanim al colegilor :
„Social-democrații din județ, reuniți la #Oneşti în şedință extraordinară, au votat azi cu unanimitate pentru susținerea moțiunii „Uniți pentru români. Puternici, doar împreună!” a viitorului preşedinte al PSD, Sorin Grindeanu, şi a echipei sale. Desfăşurată în paralel cu conferința județeană a PSD Timiş, întâlnirea de la Oneşti a prilejuit o binevenită trecere în revistă a principalelor teme ale moțiunii, precum şi o prezentare a noii echipe care va „pilota” Partidul Social Democrat către 2028. Cu Sorin, în ultimele luni, am avut un schimb de opinii echilibrat şi principial, bazat pe argumente, cu privire la anumite opțiuni de portofolii asumate în actualul Executiv de PSD, partidul cu cele mai multe voturi din coaliția de guvernare, fără de care nu se poate construi un Guvern.
Am căzut de acord, cu chibzuință, că elementele care unesc viziunile noastre politice prevalează, fiind covârşitor mai importante decât micile diferențe de opinie, aşa încât am acceptat propunerea sa de a fi vicepreşedinte regional în noua echipă de conducere. Am primit votul unanim al colegilor pentru funcția de vicepreşedinte, prilej cu care le-am mulțumit pentru agreabila conferință de azi, dar şi pentru cei 12 ani de colaborare politico-administrativă marcată de onestitate, eficiență şi rezultate palpabile. Cei 5 prim-vicepreşedinți propuşi de moțiune – Victor Negrescu, Ionuț Pucheanu, Bogdan Ivan, Corneliu Ştefan şi Marius Oprescu – aduc un suflu proaspăt, revigorant la vârful #PSD, într-un moment în care era necesară o schimbare a gărzilor, după 6 ani în care social-democrații au scos România din groapa în care fusese proiectată de tandemul Orban – Cîțu, construind autostrăzi, spitale regionale şi infrastructură locală pentru comunitățile din tot cuprinsul țării.
Noi nu am îndatorat România pentru vaccinuri, izolete şi corturi medicale inutilizabile la suprapreț, cum au făcut-o guvernările PNL, ci am construit obiective care vor rămâne în mentalul colectiv pentru decenii de acum înainte. Echipei de conducere i se adaugă viitorul secretar general al PSD, Claudiu Manda, un coleg a cărui viziune organizatorică o împărtăşesc şi care, sunt convins, va imprima activului de partid o dinamică aparte, foarte necesară după un 2024 mai epuizant electoral decât ne-am fi închipuit. La finalul conferinței, în buna tradiție a PSD Bacau, am asumat o #Rezoluție politică: inspirat intitulată „2026, Anul Nadia Comăneci: Anul de 10 pentru Oneşti”, documentul afirmă susținerea deplină a organizației pentru proiectele de infrastructură sportivă şi educațională locale ce poartă numele celei mai mari gimnaste din toate timpurile. Deloc întâmplător, în 2026 Oneştiul va deține titlul de „Oraş European al Sportului” şi, pe deasupra, se vor împlini 50 de ani de la nota 10 absolut obținută de Nadia la Olimpiada de la Montreal, saltul făcut pentru totdeauna de gimnasta oneşteancă în cărțile de istorie ale lumii.” a declarat Dragos Benea – presedinte PSD Bacau
Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe: Google News, Facebook, Twitter X, Instagram, TikTok







Ar fi bine sa va intoaceti la popor daca mai vreti voturi,lasati pnl si usr
Congres cu un candidat ca pe vremuri..
Măi, ștrumfilor mici la stat și cu nasurile de Pinocchio s-o credeți voi că veți mai pune lăbuțele pe țară;de ce ați împrumutat nația noastră pt 3-4 generații viitoare rezultatele !!!