
Primarul municipiului Bacău, Lucian Daniel Stanciu Viziteu, a încercat sâmbătă să pună pe seama IPJ Bacău lipsa de pregătire a orașului pentru traficul suplimentar care va apărea odată cu închiderea Variantei Ocolitoare. Edilul a susținut că a aflat abia sâmbătă dimineață că centura se închide de luni, deși lucrările de conectare la noile tronsoane ale A7 sunt anunțate public de mai bine de o lună.
După ce numeroși băcăuani l-au criticat în comentarii și i-au atras atenția că informația era deja publică, postarea primarului a dispărut de pe pagina sa de Facebook.
“Am aflat în această dimineață că de luni se închide Varianta Ocolitoare a Bacăului, iar traficul din municipiu va crește semnificativ”, scria Viziteu.
Primarul acuza lipsa comunicării și susținea că, dacă Primăria ar fi știut din timp, putea “să ajusteze lucrările de construcții, să reorganizeze traficul, să întărească anumite trasee de transport public” sau să amâne unele intervenții la rețele.
“Surpriza” era anunțată de mai bine de o lună
În realitate, închiderea Variantei Ocolitoare nu este o decizie luată peste noapte. CNAIR și autoritățile rutiere au anunțat public încă din luna iunie necesitatea închiderii centurii pentru racordarea noilor sectoare ale Autostrăzii A7.
Inițial, restricția trebuia să înceapă pe 15 iulie. Constructorul a reușit însă să continue lucrările fără închiderea circulației și să amâne momentul până pe 17 august, astfel încât perioada de restricții să fie cât mai scurtă.
Mai mult, potrivit informațiilor obținute de Bacau.net, subiectul ar fi fost discutat inclusiv în cadrul Comisiei de Circulație din Primăria Bacău.
IPJ Bacău a anunțat acum traseele alternative pentru perioada 17-31 august, când Varianta Ocolitoare va fi închisă pentru lucrările de racordare la A7.
Nu este primul conflict al primarului cu Poliția pe tema traficului
Nu este pentru prima dată când primarul Viziteu indică Poliția drept responsabilă pentru problemele de trafic din Bacău. De această dată însă, explicația este greu de împăcat cu faptul că închiderea centurii era o informație publică, cunoscută de săptămâni.
Situația este cu atât mai delicată cu cât traficul din municipiu este deja afectat de șantierele administrației locale. Sistemul de Management al Traficului, proiect care a presupus intervenții ample în numeroase intersecții, nu este nici acum finalizat, după luni de restricții și termene prelungite.
În paralel, în oraș continuă sau urmează alte lucrări la infrastructura rutieră și la rețelele de apă și canalizare, cu potențialul de a crea noi blocaje.
De luni, traficul de tranzit va pune inevitabil o presiune suplimentară pe municipiu. Rămâne însă greu de explicat cum o închidere programată inițial pentru 15 iulie, amânată ulterior până pe 17 august și anunțată public de autoritățile rutiere a ajuns să fie prezentată de primarul Bacăului drept o “surpriză” aflată sâmbătă dimineață de pe Facebook.
După reacțiile băcăuanilor, “surpriza” a mai avut un episod: postarea a fost ștearsă.


Omuletul e fenomen cum l ati votat nu inteleg
Domnule Viziteu ati ramas pe facebook ca asa ne-ati pacalit cu filme si bacaul e praf