Politistul bacauan Mihai Gosav medaliat cu bronz la Cupa Romaniei la judo

0

Gosav 2Agentul șef principal de poliție Mihai Gosav din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău a obținut bronzul la Cupa României pentru seniori la judo, care   s-a desfășurat la Iași,  în perioada 10-12 mai 2013. Competiția a fost deschisă tuturor sportivilor și a adunat la start 118 băieți și fete din peste 35 de cluburi din țară.

Judoka băcăuan a luptat la categoria 100 de kg și a obținut medalia de bronz după ce l-a învins prin ippon pe vicecampionul național la tineret, un tînăr de 20 de ani, de la Centrul Olimpic Oradea.

Obținerea bronzului la această competiție reprezintă cea mai bună performanță internă a sportivului băcăuan dar și cea mai bună performanță din ultimii 15 ani, obținută de seniorii judoka băieți din județul Bacău. Cupa României pentru seniori la judo a fost și un test pentru polițistul băcăuan, selecționat în lotul României pentru a participa la Campionatul European de Judo, sportivi peste 30 de ani, ce se va desfășura la Paris, în perioada 11-15 iunie a.c.

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News