Consultarea internă organizată de PSD privind retragerea sprijinului politic acordat premierului Ilie Bolojan s-a încheiat cu un rezultat clar. Social-democrații au votat prin SMS, iar opțiunea pentru schimbarea premierului a fost aproape unanimă.
Potrivit datelor comunicate de conducerea partidului, 97,7% dintre participanți au răspuns „DA” la întrebarea privind retragerea sprijinului politic, în timp ce doar 2,3% au votat „NU”. Rezultatul a fost anunțat de secretarul general adjunct al PSD.
Întrebarea adresată membrilor a fost: „Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan? (Răspuns: DA/NU)”.
În urma acestui vot, premierul Ilie Bolojan pierde susținerea PSD, partid care asigura aproximativ 40% din voturile coaliției de guvernare. Situația deschide calea unei reconfigurări politice la nivel guvernamental, în condițiile în care majoritatea parlamentară este afectată direct de această decizie.


PSD nu trebuia sa intre la guvernare in aceasta formula,nu poti coabita cu un partid ca USR si cu un usrist ca bolojan,a fost o greseala din start
PSD e un partid gresit din start, o anomalie care va sucomba curand, inghitita de hauristi…