Meci de pomină în finala Cupei României la handbal. Știința Bacău a pierdut trofeul la loviturile de la 7m

0

A treia finală de Cupă a României disputată de handbaliștii Științei Municipal Dedeman Bacău va rămâne, cu siguranță, în istoria sportului cu mingea mică. După un meci electrizant, întins pe mai bine de 90 de minute (durata unui meci de fotbal), echipierii Științei au înclinat steagul în fața campioanei en-titre, HCM Constanța, care s-a impus – norocos – după loviturile de departajare de la 7m. Lipsa evidentă de experiență și concentrare i-au privat pe băcăuani de trofeul mult dorit. La un moment dat, Știința a avut meciul în mână, conducând autoritar chiar și la o diferență de 7 goluri.

stiinta municipal cupa 2Cifrele, deși seci, traduc foarte bine dramatismul de pe teren. La finalul partidei Știința și HCM erau la egalitate, 28 – 28, după ce echipa băcăuană condusese la un moment dat cu 7 goluri. Băcăuanii au avut meciul în mână, afișând – constant – o diferență de 5-6 goluri față de echipa de la malul mării.

După 4 reprize de prelungiri, totalizând 20 de minute, și cu un portar – Răducu Tamaș – în mare formă (peste 25 de parade), tabela afișa un neverosimil rezultat de egalitate: 36-36. Au urmat loviturile de departajare de la 7m, după modelul din fotbal. Câte 5 de căciulă. După primul calup de 5 lovituri, tabela indica tot egalitate, 40-40, între buturile Științei făcându-se remarcat portarul de rezervă, Ștefan Grigoraș.

Următoarele lovituri de departajare s-au desfășurat după principiul „morții subite”: cine rata, pierdea meciul. Știința a ratat de două ori, dar tot de două ori au ratat și constănțenii, același Grigoraș menținând echipa băcăuană în joc, când se părea că aceasta nu mai are nicio șansă. 43-43, după alte 5 lovituri de căciulă.

După alte două 7m transformate, 44-44, Știința a ratat prin interul Ionuț Ramba, constănțenii marcând prin interul Alexandru Csepreghi golul victoriei. Scor final 45-44 pentru HCM Constanța, la capătul unui meci de colecție. Băcăuanii au ratat, astfel, o nouă oportunitate de a câștiga primul trofeu de la revenirea în primul eșalon handbalistic al țării.

*Foto: Stiinta Municipal Dedeman Bacau

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News