Intervenție chirurgicală la SJU Bacău: un pacient cu cancer oral, salvat de echipa dr. Ovidiu Scovronschi

2

O nouă reușită chirurgicală a fost adăugată în multitudinea cazurilor de succes ale instituției de către Dr. Ovidiu Cristian Scovronschi, medic primar de chirurgie orală și maxilo-facială la Compartimentul de Chirurgie Orala si Maxilo-Facial din cadrul Spitalului Județean de Urgență (SJU) Bacău.

Astfel, mulțumită intervenției chirurgicale realizată de o echipă multidisciplinară, coordonată de dr. Scrovronschi Ovidiu, un pacient de 55 ani din Oituz ar putea spune că s-a născut a doua oară. Diagnosticat cu carcinom scuamo-celular moderat la nivelul limbii, pacientul este un fost fumător, de 40 ani, și consumator de alcool.

Pacientul se internează în cadrul serviciului nostru, prezentând un carcinom scuamo-celular moderat, diferențiat la nivelul limbii, respectiv în jumătatea stângă, extins la nivelul planșeului bucal și al pilierului amigdalian anterior, omolateral. Acesta asociază o adenopatie metastatică dureroasă, la palpare, la nivel submandibular stâng, precum și pe topografia lanțului ganglionar jugular superior. Intervenția chirurgicală a presupus hemi-glosopelvectomie extinsă stânga și faringectomie parțială, rezecție marginală de mandibulă 3.8 – 4.3, asanare completă a dinților restanți maxilari și mandibulari, evidare ganglionară radical modificată tip 1 stânga și supra-omohioidiana dreapta, reconstrucție defect postoperator, cu lambou de mare pectoral stâng, traheostomă temporară de confort”, declară Dr. Ovidiu Cristian Scovronschi.

Din fericire, postoperator, pacientul descrie o recuperare completă a funcției de deglutiție pentru lichide clare (apa) intr-un prim stadiu, ulterior va tolera si alimentație pasata, iar funcția respiratorie pe tractul superior este recuperată în proporție de 80%, cu un prognostic de refacere de 100% în următoarele zile. În plus, vorbirea este inteligibilă și satisfăcătoare, pacientul fiind încurajat să facă exerciții zilnice, pentru îmbunătățirea acestei funcții esențiale.

Menținerea unei greutății corporale optime este esențială în recuperarea predictibilă pe termen lung, motiv pentru care pacientul a beneficiat, încă din faza imediat postoperatorie, de sonda nazo-gastrică de alimentație. Pacientul a fost externat, pentru a se înconjura de căldura familiei și de aerul curat din zona Oituzului. Ulterior, va urma schema de tratament adjuvant radio și chimioterapeutic”, a subliniat Dr. Ovidiu Cristian Scovronschi.

Echipa chirurgicală:

Dr. Scovronschi Ovidiu Cristian – medic primar chirurgie orală și maxilo-facială

Chiorcea Mirabela – as. pr. bloc operator

Prisecaru Claudia – as. pr. bloc operator

Echipa ATI:

Dr. Balan Ioana – medic specialist ATI

Radu Aida – as.pr.lic. ATI

Venta Cristian-as. med. ATI

Comunicat SJU Bacau


Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe: Google News, Facebook, Twitter X, Instagram, TikTok


2 comentarii

Lasa un comentariu

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.