Incredibil! FCM Bacau a pierdut cu 21-0 un meci in Cupa Romaniei

0

Echipa de fotbal Sporting Lieşti, proaspăt promovată în Liga a III-a, a câştigat cu 21-0 (6-0) meciul cu FCM Bacău, disputat în faza a doua a Cupei României

FCM Bacău, care s-a retras din Liga a III-a în timpul sezonului trecut, s-a prezentat la Lieşti cu o echipă de juniori între 16 şi 19 ani. Potrivit Agerpres, meciul nu a avut istoric, lieştenii marcând un gol la patru minute. Cele mai multe goluri le-a înscris atacantul Dorojan, care a punctat de şapte ori în repriza a doua, când a fost introdus în teren. Dintre cele 21 de goluri, două au fost marcate din penalty.

„În afara scorului înscris pe tabelă sunt mulţumit de modul în care au abordat jocul băieţii noştri. Şi-au văzut de treabă, au menţinut tot timpul piciorul pe pedala de acceleraţie. Nu ne-a interesat nici un moment situaţia echipei oaspete, pe noi ne-a interesat jocul nostru, iar această atitudine ne dă speranţe pentru viitorul sezon în Liga a III-a”, a declarat antrenorul Doru Buciumeanu.

Victoria cu 21-0 a formaţiei Sporting Lieşti reprezintă cel mai mare scor din istoria fotbalului gălăţean în această fază a Cupei României.
Înfiinţată în 1950, FCM Bacău a ocupat locul 4 în clasamentul primei divizii, în sezonul 1972/1973, iar în 1991 a jucat finala Cupei României, pe care a pierdut-o în faţa Universităţii Craiova SCOR 1-2,. Moldovenii au jucat în sezonul 1991/1992 al Cupei Cupelor, dar au fost eliminaţi de Werder Bremen, în turul I.

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News