Francezul Delecour, cel mai rapid pilot dupa prima zi a Raliului Moldovei. Spectacol pe circuitul de karting in proba superspeciala

0

UPDATE :
David Botka a obtinut cel mai bun timp pe ultima proba a zilei de astazi. Marco Tempestini l-a secondat, terminand la doar doua zecimi de pilotul maghiar, iar Francois Delecour s-a clasat al treilea, la 7,7 secunde de castigatorul probei.
Delecour ramane insa lider la finele acestei zile si are un avans de 29,6 secunde in fata secondantului sau, Tempestini. Botka este pe ultima treapta a podiumului, la 31,5 secunde de francez.
Rares Tomita este liderul Clasei 3, in timp ce Adrian Raspopa este primul la doua roti motrice, cu un avans de 38,2 secunde, dupa ce pe PS3 a cedat 8 zecimi. Rezultate aici.

Asa cum era de asteptat, superspeciala Speed Park din cadrul Raliului Moldovei Cotnari Bacau s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, oferind un show pe masura sutelor de spectatori ce au luat cu asalt tribunele circuitului de karting bacauan. Acestia au vazut la lucru cele mai importante echipaje inscrise in campionatul national de raliuri. A impresionat evolutia starului francez Francois Delecour, fost vicecampion in Mondialul de Raliuri, editia 1993.

La bordul unui Peugeot 207 S2000, Delecour a parcurs cei 2,5 kilometri ai celor 2 tururi de pista fara greseala. Pilotajul impecabil al lui Delecour s-a facut remarcat si in primele probe speciale ale raliului, desfasurate in vecinatatea municipiului Moinesti. Conform site-ului oficial al competitiei, pilotul francez a fost cel mai rapid dupa prima proba speciala, cu un timpul 20.12,8. Delecour a fost urmat de Vali Porcisteanu, cu un timp mai slab cu 9 secunde. Podiumul primei speciale a fost completat de David Botka, cu un timp mai slab cu 16,7 secunde. Echipajul bacauan Adrian Raspopa – Catalin Grigoriu (Citroen DS 3) a terminat primele speciale in fata campionului en-titre la clasa doua roti motrice, Alexandru Filip.

Au impresionat prin evolutii in superspeciala de la pista de karting Marco Tempestini (Ford Fiesta R5), Dan Gartofan (Skoda Fabia S2000) sau Rares Tomita (Mitsubishi Lacer Evo9). Vom reveni cu informatii privitoare la clasamentul oficial al raliului dupa prima zi de concurs.