Finala spaniola de la Trofeul Municipiului Bacau la tenis, adjudecata de Jordi Samper Montana. Tenismenul a primit un cec in valoare de 1950 dolari

0

Trofeu 4 - cupe„Afacerea” spaniola din finala turneului „futures” Trofeul Municipiului Bacau la tenis a fost transata de tenismenul Jordi Samper Montana (tricou verde), cap de serie numarul 6. Acesta s-a impus in doua seturi in fata compatriotului Gerard Granollers-Pujol, scor 6-4;6-3, intrand astfel in posesia unui cec in valoare de 1950 dolari. Samper Montana a impresionat inca din semifinale, cand a trecut in 3 seturi de tenismenul moldovean Maxim Dubarenco, la capatul unui meci epuizant pentru jucatorul de peste Prut.

In varsta de 23 ani, Samper Montana este numarul 256 in lume, conform clasamentului ATP. Cea mai buna clasare a sa a fost contabilizata chiar inaintea turneului de la Bacau, cand spaniolul a ajuns pe locul 231 in lume (20 mai 2013).

Tribuna complexului SCM Bacau a fost arhiplina la finala, intre spectatori numarandu-se cateva notabilitati locale: prefectul Claudiu Serban, senatorul Dragos Luchian, dar si oameni de afaceri si iubitori ai sportului alb.

Trofeul Municipiului Bacau la tenis a devenit o prezenta traditionala in calendarul de profil al Federatiei Romane de Tenis. Editia din acest an a avut un fond de premiere sportivi in cuantum de 15.000 dolari. Jumatate din bugetul afectat organizarii competitiei a fost asigurat de Consiliul Local Bacau. Tabloul principal al competitiei a numarat 32 de jucatori. Finalistul  Gerard Granollers-Pujol a plecat acasa cu un cec de 1350 dolari.