Evolutie extraordinara la Campionatele Europene de Haltere de la Sofia. Mihaela Cambei a castigat 3 medalii de aur

0

Sportiva bacauanca, Mihaela Cambei, a reusit sa castige trei medalii de aur la Campionatele Europene de Haltere de la Sofia.

Mihaela Cambei a dominat competiția în limitele categoriei olimpice 49 kg și a câștigat toate cele trei medalii de aur puse în joc. În plus e a a stabilit și două recorduri europene. Mihaela Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kg și a câştigat la aruncat cu 109 kg, nou record european. Halterofila tricoloră a cucerit aurul şi la total, cu 199 kg, de asemenea, nou record european.

Vechiul record european la aruncat era de 106 kg şi îi aparţinea tot ei, de anul trecut, de la Erevan. Tot de atunci Mihaela deţinea recordul continental la total, cu 198 kg.

Campionatele Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris. România participă cu 13 sportivi la Europenele din Bulgaria.

AUR DE 3 ORI. Imnul Romaniei a rasunat in Arena Sofia, dupa o evolutie extraordinara a Mihaelei CAMBEI. Sportiva noastra a castigat 3 medalii de aur si a stabilit un nou record european de Seniori si U23 la totalul olimpic cu 199 Kg si inca un record european la stilul aruncat la U23. La smuls, Mihaela a incheiat cu 90 Kg, in timp ce, la stilul aruncat, si-a terminat evolutia cu 109 Kg” a transmis Federatia Romana de Haltere

Mihaela Cambei s-a nascut in Dofteana , judetul Bacau si este legitimata la CSM Onesti.