Curtea de Apel Bacău a pronunțat, joi, 9 iulie 2026, o primă hotărâre în dosarul privind proiectul Sistemului de Management al Traficului din municipiul Bacău, investiție de aproximativ 20 de milioane de euro, finanțată din fonduri europene, potrivit ziaruldebacau.ro
Cazul vizează proiectul de management al traficului, care include instalarea de senzori și semafoare inteligente. Proiectul trebuia finalizat până la 31 decembrie 2023.
Potrivit DNA, dosarul viza plata sumei de 119.000 lei către S.C. FIP Consulting S.R.L., pentru servicii de asistență tehnică despre care procurorii au susținut că nu ar fi fost prestate în realitate. UAT Bacău s-a constituit parte civilă cu această sumă, reprezentând prejudiciul reținut în dauna bugetului local.
Achitări pentru Ciprian Piștea, Adrian Anghel și Roman Nicoleta
Instanța a dispus achitarea lui Ciprian Piștea pentru acuzațiile de abuz în serviciu și participație improprie, sub forma instigării, la folosirea sau prezentarea de documente false, inexacte ori incomplete, în legătură cu obținerea sau reținerea pe nedrept de fonduri europene.
Adrian Anghel a fost, de asemenea, achitat pentru acuzațiile de abuz în serviciu și participație improprie, sub forma instigării, la folosirea sau prezentarea de documente false, inexacte ori incomplete. Instanța l-a achitat și pentru acuzația de instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
Roman Nicoleta, consilier superior în cadrul Primăriei Bacău, a fost achitată pentru acuzațiile de abuz în serviciu și complicitate la folosirea sau prezentarea de documente false, inexacte ori incomplete, în legătură cu fonduri europene.
Achitări pentru Andronic Elena Mirabela și FIP Consulting pe acuzațiile principale
Instanța a dispus achitarea inculpatei Andronic Elena Mirabela pentru acuzațiile de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la folosirea sau prezentarea de documente false, inexacte ori incomplete, în forma tentativei.
S.C. FIP Consulting S.R.L. a fost achitată pentru acuzațiile de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la folosirea sau prezentarea de documente false, inexacte ori incomplete. Firma a fost achitată și pentru acuzația de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
O singură pedeapsă stabilită de instanță
Singura soluție de condamnare, prin stabilirea unei pedepse, o vizează pe Andronic Elena Mirabela. Instanța a stabilit în sarcina acesteia pedeapsa de 1 an de închisoare pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată, pentru 13 acte materiale.
Totuși, Curtea de Apel Bacău a dispus amânarea aplicării pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a hotărârii. Pe durata termenului de supraveghere, inculpata trebuie să respecte mai multe măsuri, printre care prezentarea la Serviciul de Probațiune Călărași, anunțarea schimbării locuinței sau a deplasărilor mai lungi de 5 zile și comunicarea schimbării locului de muncă.
Andronic Elena Mirabela a fost obligată și la plata sumei de 1.296 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare.
Decizia nu este definitiva.

