Deputatul PSD de Bacău, Lucian Bogdănel, atrage atenția asupra pericolului dezinformării în mediul online, evidențiind modul în care actori ostili democrației exploatează rețelele sociale pentru a manipula opinia publică. Într-o declarație politică, acesta a subliniat ingerințele masive din timpul campaniei electorale din noiembrie și campaniile de manipulare legate de recentele modificări legislative privind utilizarea dronelor de către Forțele Aeriene Române.

Declaratie politica
„Mediul online are nevoie de anticorpi la dezinformare!”
„Experiența ingerințelor pe scară largă din timpul campaniei pentru alegerile din 24 noiembrie, când mii de conturi și pagini Facebook & TikTok s-au coordonat cu mesajele rusofilului Georgescu, dar și realitatea dezinformărilor vehiculate cu ocazia aprobării, în Camera Deputaților, a modificărilor legislative ce permit Forțelor Aeriene Române să angajeze și să doboare drone confirmă că mediul online este un câmp de luptă pe care manevrează, nestingheriți și tot mai mulți, dușmanii democrației noastre.
Ceea ce Potra și mercenarii săi fac în offline, complotând împotriva ordinii constituționale, fac în online boții și trolii „mogulului mistic” Georgescu, acționând în rețele sociale ai căror algoritmi sunt optimizați în direcția polarizării şi divizării societății. Și se dovedesc foarte productivi, rostogolind dezinformare după dezinformare: un exemplu izbitor de manipulare cu premeditare l-a oferit, de curând, chiar șefa POT, o acolită a rusofilului Georgescu, care – deturnând sensul legilor amintite – a scris pe Facebook că România e pe punctul de a trimite trupe în Ucraina.
Frapante, în acest caz, sunt nu doar dezinvoltura și nonșalanța cu care politiciana POT minte, ci mai ales lejeritatea cu care aceasta consimte să fie unealta celor care urmăresc să dezbine societatea și să erodeze încrederea în instituții. Căci, stimați colegi, nu e deloc deplasat să ne întrebăm „Cui prodest?” Cui servește panicarea populației și manipularea celor mulți, prin amplificarea temerilor și inducerea fricii?
Libertatea de expresie, unul din pilonii fundamentali ai democrației, nu exclude responsabilitatea expresiei; ba – dimpotrivă – o presupune și o implică: iar dacă democrația are numeroși câini de pază și un mecanism deja rutinat de „checks and balances”, cred că și câmpul de luptă care a devenit mediul online are nevoie de anticorpi la dezinformările propagate de populişti radicali sau actori statali maligni.
Ştim, potrivit deciziei ÎCCJ nr. 4546 din 2014, că internetul și rețelele sociale sunt „spațiu public”: așa cum regulile guvernează libertatea de expresie în media tradiționale, lipsa regulilor în mediul online facilitează diseminarea dezinformărilor de orice fel, contribuind hotărâtor la subminarea democrației.
Trebuie să acționăm acum, să începem prin a transpune în legislația națională – în urma unor dezbateri temeinice în Parlament – prevederile Codului de bune practici privind dezinformarea, adoptat la nivel european în 2022, un act normativ ce are printre obiective transparența publicității politice, reducerea stimulentelor financiare pentru cei care generează dezinformare și consolidarea pârghiilor de verificare a veridicității informațiilor.
Altfel, vom continua să fim martorii neputincioşi ai campaniilor online care au costat „zero lei”, adevărate războaie hibride în urma cărora constatăm că democrația a ajuns la mâna celor care urmăresc lichidarea partidelor și a pluralismului politic, ieșirea României din NATO sau renunțarea la finanțările din fonduri europene, în condițiile în care acestea sunt vitale pentru dezvoltarea comunităților locale şi a țării în totalitatea sa.” a transmis Lucian Bogdanel – deputat PSD de Bacau
rusine!
Dupa ce ne-ati furat votul,acum vreti sa ne puneti si botnita?nici sa vorbim nu avem voie???