Daniel Martin ( CSM Bacau ) a obtinut locul al doilea la proba de 100 m fluture in Cupa Romaniei. Locul I a fost castigat de David Popovici

0

Înotătorul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 m fluture, vineri, în prima zi a întrecerilor Cupei României, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni. Pe locul al doilea s-a situat Daniel Martin , sportiv legitimat la CSM Bacau.

Dublul campion european şi mondial s-a impus cu timpul de 52 sec 45/100, la mai bine de o secundă de următorul clasat, Daniel Cristian Martin (CSM Bacău), înregistrat în 53 sec 59/100. Podiumul a fost completat de alt dinamovist, Dragoş Ghile, în 54 sec 56/100.

Daniel Martin – David Popovici – Dragoş Ghile


CSA Steaua a obţinut cele mai multe victorii, cinci, în prima zi a Cupei României, iar CS Dinamo şi CSM Constanţa au reuşit câte două succese.

Cupa României este un criteriu de calificare pentru Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka, din perioada 14-30 iulie.

Rezultatele finalelor de vineri:
FEMININ
50 m liber
1. Irina Ana Preda (CS Olimpia Bucureşti) 26.41
2. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 26.61
2. Emilia Nora Santha (CSŞ Târgu Mureş) 26.61

200 m bras
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 2:30.14
2. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 2:34.29
2. Tamara Ioana Lospa (CS Dinamo Bucureşti) 2:34.29

100 m fluture
1. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 1:00.69
2. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 1:00.92
3. Daria Mariuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti) 1:01.17

50 m spate feminin
1. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo Bucureşti) 29.02
2. Denisa Bacalu (CSA Steaua) 29.60
3. Alexandra Roxana Curcan (CSM Piteşti) 29.77

200 m mixt
1. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua) 2:18.46
2. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 2:19.91
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 2:21.56

400 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 4:18.85
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 4:19.22
3. Ioana Maria Ştirbu (CSA Steaua) 4:23.06

MASCULIN
50 m liber
1. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 23.00
2. Andrei Ungur (CS Universitatea Cluj) 23.36
3. Adam Toma (SCM Bacău) 23.53

200 m bras
1. Darius Cătălin Petrache 2004 (CSA Steaua) 2:20.34
2. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua) 2:20.93
3. Cristian State Matei (CSA Steaua) 2:23.99

100 m fluture
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 52.45
2. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 53.59
3. Dragoş Ghile (CS Dinamo Bucureşti) 54.56

50 m spate
1. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 24.90
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 25.27
3. Andrei Ungur (CS Universitatea Cluj) 25.85

200 m mixt
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 2:02.36
2. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 2:03.66
3. Eric Ştefan Andrieş (CSM Constanţa) 2:06.50

400 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 3:47.17
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 3:57.18
3. Andrei Theodor Proca (CSM Piteşti) 4:01.11

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.