La data de 21 iunie a.c, în jurul orei 03.00, în localitatea Sascut, polițiștii Serviciului Rutier au efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autoturism în trafic.
La momentul opririi, conducătorul auto a coborât din autoturism și a fugit în vegetația de pe marginea drumului.
Polițiștii l-au imobilizat și condus la sediul poliției.
Tânărul de 25 de ani avea o alcoolemie de 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, din verificări a rezultat că avea anulat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
După administrarea probatorului, tânărul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bacău.

