Bacauanul Stefan Cozma, alaturi de David Popovici, Constantinescu si Dinu au cucerit aurul la proba de stafeta 4×100 m liber

0

Ştafeta masculină a României de 4×100 m liber, din care face parte şi David Popovici, a cucerit aurul la Campionatele Mondiale de Înot pentru Juniori de la Lima. David Popovici (47.07 – record al competiției), Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu au încheiat cursa cu timpul de 3:18.84.

România este CAMPIOANĂ MONDIALĂ în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin! Iar David Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m! Extraordinară performanță pentru natația românească la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. România a cucerit medalia de AUR în finala probei de ștafetă 4×100 m liber masculin!

În componența, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a cucerit medalia de AUR cu timpul de 3:18.84 min.Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 s, David Popovici a stabilit un nou record al competiției!!! Pe locul doi s-a clasat Franța (3:20.29 min.), iar pe poziția a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).” a transmis Federatia Romana de Natatie si Pentatlon Modern

Fiti la curent cu ultimele stiri din Bacau. Urmariti Bacau.net si pe Google News