În perioada 22 – 27 aprilie a.c., poliţiştii rutieri și de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău acționează pe drumurile publice din județ, pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere, îndeosebi prin traversarea neregulamentară a pietonilor și neacordarea priorității de trecere pietonilor de către conducătorii auto.

Atât pe drumurile naționale, cât și în municipii și localități din mediu rural, polițiștii rutieri şi de ordine publică organizează filtre rutiere cu scopul de a atrage atenția participanților la trafic, în special pietonilor cu privire la comportamentul în trafic, astfel încât să se reducă numărul accidentelor rutiere.
Astăzi, în jurul orei 10.00, o șoferiță de 69 de ani, din municipiul Bacău a fost sancționată contravențional de polițiștii Biroului Rutier Bacău cu amendă în valoare de 1.215 lei după ce nu ar fi acordat prioritate unui pieton însoțit de un cărucior pentru copii care se angajase în traversarea străzii semnalizată prin marcaj și indicator rutier. De asemenea, acesteia i-a fost suspendat dreptul de conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 60 de zile.
Poliţiştii le recomandă pietonilor:
• să fie atenţi la trafic, chiar şi atunci când traversează pe trecere!
Conducătorii auto sunt sfătuiţi:
• să preîntâmpine orice eveniment neplăcut, în special accidentarea unui pieton în orice situaţie, nu doar în apropiere de trecerile pentru pietoni.